Dünyanın En iyi Porselen Müzeleri

Dünyanın En iyi Porselen Müzeleri

Usta sanatçıların ellerinde hayal edilemez derecede çarpıcı sanat eserlere dönüşen sofistike ve lüks malzeme porselen, dünyanın farklı köşelerinde açılan porselen müzeleri ile bu özgün malzemenin tarih içindeki gelişimine ve değişimine tanıklık etmemizi sağlar.
 

 

Porselenin Etkileyici Tarihi

Porselenin tarihi ile ilgili farklı fikirler olsa da, genel olarak ilk porselen üretiminin 2.000 yıl kadar önce Çin'de başladığı söylenir. Zamanla diğer Doğu Asya ülkelerine ve Avrupa'ya yayılan porselenin batı coğrafyasına yayılması Marco Polo'nun yaptığı seyahatler sayesinde gerçekleşir. Bu nedenle porselen isminin kaynağının Latince 'istiridye' anlamını taşıyan 'porsella' kelimesinden geldiği düşünülür. Porselenle tanışan her uygarlık, onu kendi kültürüne göre işler. Bu sayede tarih sahnesine çıkışından bu yana, farklı ülkelerde porselene dair farklı estetik yaklaşımlar gelişir. Çin'den İtalya'ya yayılan porselen müzelerinde bu özel materyalin özgün örnekleri sergilenir.

 

Dünyanın Farklı Köşelerinden En İyi Porselen Müzeleri

 

1. Mumingtang Antik Porselen Müzesi - Çin

Pekin'in Chongwen Bölgesi'nde yer alan Mumingtang Antik Porselen Müzesi, 50 binden fazla antik porselen koleksiyonuna ev sahipliği yapar. Müzenin kalıcı sergi bölümünde yaklaşık 1200 parça bulunur. Çok sayıda antik porselen parçaları arasında en değerli olanı Ru fırınında pişirilenlerdir. Çin'deki beş ünlü fırından biri olan Ru fırın, Çin'in uzun porselen üretim tarihi içerisinde sadece 20 yıl kullanılmıştır. Ru fırında pişirilen porselen, genel olarak diğer ülkelere gönderilen değerli hediyeler olarak kullanılmıştır. Koleksiyonda Çin porseleni için klasik olarak kabul edilen mavi ve beyaz renkler ağırlıktadır.
 

2. Floransa Porselen Müzesi - İtalya

1973'ten bu yana ziyaret edilebilen Museodelle Porcellane, 17. yüzyılda inşa edilen Casino del Cavaliere’de bulunur. Müzenin kolleksiyonu temel olarak Toskana'yı yöneten Medici, Lorraine ve Savoy kraliyet ailelerine ait olan ve onların zevklerini tüm yönleriyle yansıtan porselen sofra takımlarından oluşur. Koleksiyonu oluşturan parçalar dönemlere, uluslara ve üreticilere göre ayrılır. Özellikle Floransa yakınlarındaki Doccia'da üretilen İtalyan porselen objelerinin bazı çarpıcı örnekleri dikkat çekicidir. Bunlar kraliyet ailesi tarafından günlük olarak kullanılan parçaları içerir. İtalya dışından gelen örnekler arasında Parma Kraliyet Sarayı'ndan getirilen Fransız porselenlerinin yanı sıra Alman üretici Meissen’in  özel davetler için tasarladığı yemek takımları da yer alır.

www.museumsinflorence.com
 

3. RoyalWorcester Müzesi - İngiltere

RoyalWorcester Müzesi koleksiyonunun tarihi 1751 yılına kadar uzanır. Worcester porselenlerinin hikayesi ünlü bir cerrah olan Dr. John Wall ile eczacı William Davis’in bir araya gelerek yumuşak hamurlu porselen üretimi için gizli bir tarif bulmalarıyla başlar. 10 bini aşkın porselen objenin sergilendiği müzede dönemin önde gelen isimleri için üretilen porselen yemek takımları ve çay setlerinde sıklıkla Uzakdoğu desenlerinin taklit edildiği görülür. Bunun yanında Viktorya dönemine ait galeri, derin renkler ve nefes kesici işçilikteki eserler ile kaplıdır.
www.museumofroyalworcester.org
 

4. Riga Porselen Müzesi - Letonya

Riga Porselen Müzesi ziyaretçilerine 19. yüzyılın ortasından 1990'lara kadar porselenin tasarım geliştirme ve üretim geleneklerinin heyecan verici dünyasını ve porselen sanatının çağdaş süreçlerini sunar. Porselen müzeleri arasında önemli bir yeri olan Riga Porselen Müzesi'nde 8 bini aşkın eser sergilenir. Müze koleksiyonunda 1841'de kurulan Kuznetsov Fabrikası'nda ve 1886'da kurulan C.J.Jessen Fabrikası'nda ve daha sonra Riga Porselen Fabrikası'nda üretilen porselenler bir arada bulunur. Hem bireysel sanatçılar hem de porselen ressamları tarafından üretilen orijinal sanat eserleri, müze koleksiyonunun en dikkat çekici parçaları arasında yer alır. Ayrı bir oda olarak tasarlanan Kızıl Köşe’de ise Sovyet tarihinin önemli olaylarına adanmış süs eşyaları vazolar, tabaklar ve objeler sergilenir.
www.porcelanamuzejs.riga.lv

GASTRONOMİ
POSTU PAYLAŞ
FACEBOOK TWITTER LINKEDIN