Şık Bir Sunum İçin Gerekli Aksesuarlar

Sunum kurallarına uygun, estetik ve konforlu sofralar, akıllarda damak çatlatan lezzetler kadar yer eder. Misafirler için gösterilen özenin işareti olan sofra düzeni, yemeklerinize değer, sohbetlerinize tat katar. Dillerden düşmeyecek, hatıralarda iltifatlarla yer alacak kusursuz sofraların olmazsa olmazı ise aksesuarlar... Sunum yardımcıları ile servisi kolaylaştırırken sofralarınızın estetik değerini artırabilirsiniz. İşte, kusursuz bir sofranın olmazsa olmaz yardımcıları...

 

Yemeklere Tat Katacak Soslar İçin Estetik Seçimler

Klasik sofra düzeninde yağ ve sirke sofranın ortasına yakın konumlandırılır. Tüm misafirlerin ulaşabileceği mesafede bulundurulması gereken sos ürünleri, ambalajları ile değil, özel yağlık ve sosluklarla servis edilir. Hardal ve diğer soslar sofrada yağ ve sirke servislerinin hemen yakınına konulmalıdır. Yemeklerde kullanılacak sıcak veya soğuk sos ise yemek servisinden sonra sunulmalı ve özel sosluklarda servis edilmelidir. Soslukta ağız kısmı bulunuyorsa sos buradan dökülür, eğer sosluk servis için kaşık gerektiriyorsa kahve kaşığı kullanılır. Sosluklarda sofranın temasından ilham alabilirsiniz. Örneğin balık ve deniz ürünleri ağırlıklı bir yemekte Gastro Studio'nun Denizden Gelenler koleksiyonundan şık bir sosluk seçebilirsiniz. 

 

Sofranın Olmazsa Olmazı: Tuzluk ve Biberlik

Masada tuzluk ve biberlik, masada oturanların zahmetsizce alabilecekleri mesafede bulunur. Masa büyükse iki uca da tuzluk ve biberlik koyulabilir. Tuzluk ve biberliklerin temiz, tam olarak dolu, nemlenmemiş ve tıkanmamış olmasına dikkat edilir. Genellikle yemek ve kahvaltı takımlarının kendi tuzlu ve biberlikleri bulunur. Farklı desende aksesuarlar kullanılacaksa dahi, uyumlu olmaları tercih edilir. Minimal tasarımlarla süslediğiniz sofralarınız için modern tasarımlar ararsanız, Güral Porselen New York biberlik ürününü tercih edebilirsiniz. 

 

Masanızı Ayrıcalıklı Kılacak Özel Aksesuarlar

 

 

Günlük sofralarda masa örtüsü ve kumaş peçete kullanım alışkanlığı yaygın değildir. Kağıt peçeteler, gündelik sofraların tercihidir. Renkli kağıt peçeteler, yemek tabağının soluna yerleştirilir. Günlük sofralarda peçetelik de masaya, soslukların yanına konulabilir. Misafir sofraları içinse genellikle kumaş peçeteler seçebilirsiniz. Peçeteler kumaşsa ütülenerek, estetik bir şekil oluşturacak biçimde katlanır veya peçete halkaları ile servis tabağının içine yerleştirilir. Amerikan servislerinin kullanıldığı sofralarda, peçetenin tabağın içinde yer alması daha uygun görülür. Sade bir yemek takımını, peçetelerin yanı sıra ortaya konulan rengarenk bir çiçek aranjmanı ile renklendirebilirsiniz. Masadaki çiçekler canlıysa vazo seçiminde misafirlerin oturma konumu dikkate alınır. Çiçekler kimsenin görüşünü etkilemeyecek ve herkesin birbiriyle iletişim kurmasına mani olmayacak düzende masada yer alır. Rengarenk çiçeklere zarif şamdanlar eşlik edebilir. Romantik atmosfer yaratan, yaydığı loş ışıkla sofraların zarafetini vurgulayan mumlar, şık mumluklar ve şamdanlarla tamamlanabilir. Sofraya ara ara yerleştirilecek mumlar da aynı çiçekler gibi, görüşü kapamayacak, yemek konforunu bozmayacak düzende konumlandırılır. Masanıza ayrıcalık katacak aksesuarları Güral Porselen'in aksesuar ürünleri arasında bulabilirsiniz. Yeni nesil modern tasarımlara örnek olacak, zarif mumluklarla masanıza romantik bir tarz katabilirsiniz.

 

GASTRONOMİ
POSTU PAYLAŞ
FACEBOOK TWITTER LINKEDIN