Sofrada Renklerin Gücü

Renklerin insan zihni üzerindeki etkileri yadsınamaz bir gerçektir. Beyin, renkleri en önemli uyaranlardan biri olarak algılar. Bu yüzden göz alıcı sofralar hazırlarken renklerin önemi ve etkisi unutulmamalıdır. Doğru renk seçimleri yemeğin lezzetinin artmasına yardım etmekle kalmaz, misafirlerin yemek deneyimlerini de bambaşka bir seviyeye taşır. Temel renklerin sofralarda kullanımı, farklı etkiler yaratır. 

 

Tüm dikkatleri yemeklerde toplayan renk: Kırmızı

Kırmızı renk bir kişinin kan basıncını ve kalp atış hızını yükseltir. Böylece açlığın artmasına neden olur. Bu özelliği sayesinde birçok restoranın masalarında kırmızı masa örtüleri veya duvarlarda kırmızı vurgular tercih edilir. Bu durumu bir avantaja çevirmek için sade çizgilerle hazırlanan sofralar, kırmızı parçalarla tamamlanabilir. Özenle hazırlanan yemeklerin büyük bir iştahla yenmesini sağlamak için Güral Porselen’in Terra Rosa serisinden Avanos Kırmızı renkli tabak ve kaseler mükemmel bir seçim olur..

 

Sağlığın ve iyi gıdanın rengi : Yeşil

 

Sağlık denildiğinde tartışmasız akla gelen ilk renk yeşildir. Salatalar ve besin değeri yüksek birçok gıda klorofilin zenginliğini taşıyan yeşil renktedir. Bu nedenle yeşil rengin insanlar üzerinde büyük bir çekiciliği vardır. Yeşil renk genel olarak sofralarda bolluk ve bereketle ilişkilendirilir. Zeytinyağıyla hazırlanmış lezzetli ve sağlıklı yemekleri Güral Porselen’in Terra Rosa Avanos serisinde bulunan yeşil tabak ve kase seçenekleriyle servis ederek yeşilin güzelliğini sofranıza kolaylıkla taşıyabilirsiniz.

 

Keyfin rengi : Sarı

 

Sarı ortama dikkat çekici bir ışık katan neşeli ve mutluluk veren bir renktir. Güneşin ışıltısını taşıyan bu özel renk kullanıldığı her yerin enerjisini yükseltir. Siz de el dekoru ürünlerden Aales Türk Kahvesi Takımı’nın göz alıcı sarı renginin kattığı pozitif etkiyle hatırı uzun süre devam edecek bir kahve keyfi yapabilirsiniz.

 

Toprağın sevgisini yansıtan renk: Kahverengi

 

Kahverengi insanları iyi ve sağlıklı yemek konusunda teşvik edebilen bir renktir. Kahverengi, insanlara nefis kahve kokularını, karamelize olmuş lezzetleri ve pişmiş etin iştah kabartan görüntüsünü hatırlatır. Kimi zaman da ev yapımı ekmek, enfes bir kek, ağızda dağılan bir poğaça veya diğer unlu mamuller akla gelebilir. Ayrıca kahverengi, eski zamanlardan beri kullanılan toprak kapların rengidir. Bu nedenle sofralara doğallık hissi getirir. Güral Porselen’in Sakura serisinin kahverengi seçeneği ile geçmiş dönemlerin şifalı sofralarını günümüze en şık haliyle taşıyabilirsiniz.

 

Saflığın ve düzenin rengi: Beyaz

 

Konu yemek olunca ilk çağlardan bu yana insanlar için en önemli nokta gıdanın temiz ve sağlıklı olmasıdır. Bu nedenle yemek takımlarında en sık tercih edilen renk beyazdır. Beyaz, üstündeki lezzetleri tüm güzelliğiyle sergileyen bir tuval gibidir. Bu nedenle profesyonel mutfaklarda yemek servisi için tercih edilen ana renk, genellikle beyaz olur. Siz de Güral Porselen’in Gastro Stüdyo serisinden seçtiğiniz zarif parçalarla sofranızı titizlikle hazırlayabilir ve yemekleri en görkemli haliyle servis edebilirsiniz.

 

GASTRONOMİ
POSTU PAYLAŞ
FACEBOOK TWITTER LINKEDIN